YGS 2017 Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı

YGS 2017 Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı

12 Mart 2017 Tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlandı. Sınav sonuçları açıklanmadan önce puanını hesaplamak isteyenler için bu konuyu yazıyorum.

YGS Nedir?

Üniversiteye geçiş için iki aşamalı yapılan sınavların ilk aşamasıdır. Uzun ismi Yükseköğretime Geçiş Sınavıdır. Tek bir sınav kağıdında dört farklı branşta toplamda 10 dersten (Dil ve Anlatım, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya ve Biyoloji) oluşmaktadır. Bu sınavdan aldığınız puanın %40’ı baz alınarak üniversiteye geçiş puanınız hesaplanacaktır. 6 farklı puanlama türü vardır. YGS1, YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6.

YGS1 ve YGS2 Sayısal derslerden aldığınız puanlarınızı, YGS3 ve YGS4 sözel derslerden aldığınız puanlarınızı, YGS5 ve YGS6 ise Türkçe – Matematik derslerinden aldığınız puanı temsil eder.

YGS Hakkında Bilgi

YGS’de dört test bulunmaktadır. Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi. Her testte 40 soru bulanmaktadır ve her bir soru için 1 dakika zaman verilmiştir. Yani 160 soru için 160 dakika süreniz bulunmaktadır.

Baraj Nedir?

İki adımlı sınavın ikinci adımı yani LYS’ye girmek için bir puan sınırı vardır.

YGS sonucunda 150 puan ve üzeri puan alan tüm adaylar şu haklara sahiptirler:

a) Önlisans programlarını tercih edebilirler.
b) Açıköğretim fakültelerini lisans ve önlisans olarak tercih edebilirler. İngilizce öğretmenlikleri hariç.

180 ve üzeri puan alan adaylar şu haklara sahiptir:

a) LYS sınavlarına girme hakkına sahiptirler.
b) Tüm 4 yıllık bölümleri tercih etme hakkına sahiptirler.

YGS 2017 Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı

ÖSYM Tarafından yayınlanan sınav kitapçığına buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Cevap anahtarı içinde buraya tıklamanız gerekmektedir.

Soru kitapçığını ve cevap anahtarını görmek için PDF Görüntülemeye yarayan bir program kullanmanız gerekmektedir. Her cihaz için farklı bir uygulaması bulunmaktadır.

Bilgisayardan girenler için buraya tıklayarak açılan sitedeki programı kurmanız gerekmektedir.

Android cihazlardan girenler için (Samsung, HTC, LG, Sony, Asus, Turkcell, ZTE, Lenovo, General Mobile, Huawei vb.) buraya tıklayarak açılan sayfadan gerekli uygulamayı kurmanız gerekmektedir.

iOS Cihazlardan girenler için (iPhone, iPad) buraya tıklayarak açılan sayfadan gerekli uygulamayı kurmanız gerekmektedir.

Enes Bey

Android ve mobil dünya ile ilgilenen 20 yaşında bir blogger :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir