Aksiyel Fan Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Özellikle büyük makine kullanan işyerlerinde yapılan işe göre değişiklik gösteren sıcak ve soğuk hava akımları bulunur. Bahsedilen bu sıcak ve soğuk hava akımlarını birbiri içerisine geçiştiren sisteme aksiyel fan adı verilir. Bu anlamda düşünüldüğünde bir iş yeri işletiyorsanız bu makine sistemlerinden kullanmanız olasıdır. Sıcak ve soğuk havayı katıştıran sistemler içerisinde en çok kullanılan olan aksiyel fan sistemlerinin sık tercih edilme sebebi ise maliyeti en aza indirgemesidir.

Aksiyel Fanların Tercih Edilme Sebepleri

Son teknoloji sistemleri ile üretilen aksiyel fan sistemlerinin sık tercih edilmesi maliyetinin ucuz olmasından kaynaklıdır. Ancak ürün seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan ilki düşük montaj derinliğidir. Montaj derinliğinin kullanılacak alana ve sistemlerin kullanım sıklığına bağlı olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bir mühendislik sistemi olan aksiyel fan seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise düşük ses ve üstün verimliliktir. Sessiz çalışması gerekirken aynı zamanda da makinenin veriminin düşürülmemesi gerekir.

Fan sistemleri havadaki sabit bulunan potansiyel enerjiyi hareket enerji ile kinetik verim alma prensibine dayanarak çalışır. Bu anlamda düşünüldüğünde de bir uçak pervanesinin andıran bu sistemler özellikle yoğun duman buhar ve is bulunan ortamlarda kullanılması gereken sistemlerdir.

Özellikle seri üretim yapan büyük fabrikaların soğutma kulelerinde, patlayıcı kimyasal madde üretimi yapan firmaların gazlı kısımlarında, egzoz dumanının yoğun olduğu yerlerde tercih edilir ki olası bir tehlikeyi önlesin.

Sanayi Tipi Fanlar

Üretim yapılabilen yerlerde kullanımı tercih edilen aksiyel fanların elbette ki en sık kullanıldığı alanlar sanayilerdir. Ağır üretim yapan firmalar için özel tasarlanmış aksiyel fan çeşitleri bulunmaktadır. Bu fan çeşitlerini diğerinden ayıran donanım, teknik ve yapısal özellikleridir. Sanayide kullanılacağı için dayanıklı maddelerden üretimi yapılmaktadır. Sac kaplama olan bu aksiyel fanlar, plastik kanatlı olarak da üretilebilmektedir. Ancak daha dayanıklı olması ve uzun süre kullanılabilmesi açısından da alüminyum kanatlı olan çeşitleri daha sık tercih edilmektedir.

Duvar tipi olanları fabrika içerisinde bulunan yoğun gazlı buharlı ve egzozlu havayı birbiri içerisinde kanalize ederek ortam içerisinde çalışan işçilerin sağlığı açısından da önemlidir.

Aksiyel Fanların Donanım Özellikleri

Yukarıda da bahsedilmiş olan fan çeşitlerinin birden fazla farklı donanım çeşitleri bulunmaktadır. Bir motor sistemi ile çalışan bu fan sistemlerinin motor hacmi kullanılacak alan genişliğine göre belirlenebilmektedir. Ayrıca kullanım sıcaklığı ise -30 ile 60 derece arasındadır. Aksi halde motor yanacaktır. Kullanımını yapan kişilerin sıcaklık hususuna özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

Bir diğer donanım özelliği ise motor kullanım süresidir. Kullanım sıklığı değişiklik gösterse de ortalama 30.000 saat süre ile belirlenmiştir. Bu motorun daha fazla kullanılması kendini yakması demektir.

Ayrıca her motor ve makinenin bakımı yapıldığı gibi bu aksiyel fan sistemlerinin de belirli periyotlar ile bakımının yapılması gerekmektedir. Bu bakım ile hem bu fan sistemlerinin daha uzun süreli kullanımı sağlanır hem de kaliteli hava akımı geçişi sağlanmış olur.

Aksiyel Fanların Montaj Bileşenleri

Bahsedilen aksiyel fanların belirli montaj parçaları bulunur. Montaj braketinin amacı ısı değiştiricilerin daha rahat hareketi içindir. Bir diğer bileşen ise titreşim sönümleyicilerdir. Fan titreşimlerini izole etme amacı ile kullanılır.

Enes Bey

Android ve mobil dünya ile ilgilenen 20 yaşında bir blogger :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir