Tek Elle Kullanım Modu

Tek Elle Kullanım Modu

Kullandığım cihazda tek elle kullanım modu yok ve geceleri telefonu kullanmak beni zorluyordu. Keşfettiğim bir uygulama sayesinde ekran boyutunu istediğim kadar küçültebiliyorum. Nasıl mı?

Videolu Anlatım:

Yazı ile Anlatım:

 1. Buraya tıklayarak uygulamayı indirin.
 2. Uygulamayı açıp sol alttaki skip tuşuna basalım.
 3. En üstteki barı (Screen Shift’in sağındaki) etkinleştirelim.
 4. Overscan’ı etkinleştirelim.
 5. Overscan altındaki 2 seçeneği istediğiniz kadar küçültün ve sağ alttaki tike tıklayın.
 6. Örnek:

Editör Yorumu:

Uygulama geliştirilmeli diye düşünüyorum. Çünkü bazı sistem uygulamaları ve çoğu ek uygulama ile uyum sağlayamıyor. Kullanılmaz hale geliyor. Bu yüzden pek kullanışlı olmadığını belirteyim. Fakat uygulama eğer geliştirilirse ve sorunları giderilirse vazgeçilmez uygulamalarımdan birisi olabilir. Çünkü gece yatakta kullanırken telefonu tek elle kontrol etmek oldukça zorlaşıyor. Uç kısımlara parmağım yetmiyor ve telefon elimden düşebiliyor. Büyük ekranlı telefon kullanmanın faydaları oldukça fazla olduğu için bu sorun pek dert edilmiyor. Üreticiler büyük ekranlı telefonlar için tek elle kullanma modu eklese daha iyi olur tabi. Bu konuda Asus işini çok iyi yapıyor.

Uygulamanın Artı Yönleri:

 1. Büyük ekranlı telefonların gece kullanım sorununu en aza indiriyor.
 2. Cihaz ekranına bir zarar vermiyor ve ekranın kullanılmayan yerlerini materyal renklerle dolduruyor. Bu şekilde güzel görünmesini sağlıyor.
 3. Stabil bir şekilde çalışıyor ve ekranda sapıtmalar yapmıyor.

Uygulamanın Eksi Yönleri:

 1. Tüm uygulamalar ile uyumlu olmadığı için bazı uygulamalar kullanılamıyor. Örneğin Nova Launcher uygulamasında bütün ikonlar iç içe giriyor ve kullanımı zorlaştırıyor.
 2. Düşük özellikte bir android cihaz kullanıyorsanız uygulama arkaplanda çalışmayı durdurabiliyor ve ekran boyutu normale dönüyor.
 3. Eğer telefonunuzun ekran boyutunu büyütürseniz (yani sizin ekranınız 720×1280 boyutunda ise ve siz bunu 1080×1920 yaptığınızda ekranınızdaki ikonlar daha küçük oluyor ve daha büyük bir ekran kullanıyomş hissini sağlıyor) ekran görüntüsü alırken hata oluşuyor.

Tüm bu eksikliklere rağmen uygulama kullanılabiliyor. bu uygulama gelişirse telefonumdan kesinlikle eksik etmeyeceğim bir uygulamaya dönüşür. Umarım geliştirici bu hataları düzeltmek için uğraşıyordur.  Uygulamanın çalışması için root izninin gerektiğini de unutmayalım.

Ekran Görüntüleri

 

Enes Bey

Android ve mobil dünya ile ilgilenen 20 yaşında bir blogger :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir