Linux Kernel 5.6 Özellikleri

Linux Kernel 5.6 Özellikleri 

WireGuard VPN desteği ve diğer özellikleri ile Linux Kernel 5.6 tanıtımı Linus Torvalds tarafından yapıldı. Yeni sürümde kullanıcıların yaşadığı birtakım sorunlar giderildi ve yeni sürümle birlikte pek çok yeni, gelişmiş Linux güncellemeleri kullanıcılara sunuldu. Gelin sizinle Linux sistemindeki güncel değişiklikler hakkında konuşalım.  

Linux Kernel 5.6 Kullanıcılarına Bir Çok Yenilik Sunuyor 

Linux Kernel 5.6 kullanıcılara pek çok farklı güncelleme ile yeni çekirdeği kullanma imkanı sunuyor. Yeni sürümdeki yenilikleri sıralamamız gerekirse; 

  • IPsec’ten Geçmek İsteyenlere Müjde  

WireGuard VPN desteğinin eklendiği Linux 5.6 IPsec’ten geçmek isteyen kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.  

  • USB4 Bağlantısı Desteği 

USB4 bağlantısının desteklendiği bu yeni sürümde daha hızlı dosya aktarımı ve harici ekranlara veri aktarımını en kısa sürede yapabilme şansına sahip olacaksınız.  

  • Amazon Echo Kullanım İmkanı 

Yeni sürümde ellerinizi kullanmadan sadece sesinizle kontrol edebileceğiniz akıllı hoparlör olan Amazon Echo’yu sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde cihazınıza bağlayabileceksiniz.  

  • Ağ Bağlantısı Sorunları Çözüldü 

Linux önceki sürümlerde yaşanan ağ bağlantısı sorunlarından sizi kurtaracak, sorunsuz ağ bağlantısı kurabileceğiniz bir model sunmaktadır.  

  • Çeşitli x86 Kodları Geliştirildi 

Temel komut kodları olan x86 kodları geliştirilip genişletilerek Linux Kernel kullanıcılarına daha pratik ve daha hızlı kullanım imkanı sağlandı. 

  • Yeni Donanım Destekleri 

Linux Kernel’in yeni sürümü kullanıcılarına pek çok farklı bilgisayar donanımını sorunsuz bir şekilde kullanabilecekleri bir sürüm hizmeti sunmaktadır. Aynı zamanda sürümün getirdiği yenilikler Intel Gen11 ve Intel Gen 12 grafik gelişmeleri ile devam etmektedir.  

  • Daha İyi Performans 

Yeni Linux Kernel kullanıcılarına daha iyi dosya ve depolama performansı sunmak için Async DISCARD desteği sunuyor. 

Özetle Linux 5.6 Yenilikleri 

Yeni sürüm WireFuard, USB4, AMD Pollock etkinleştirme, açık kaynaklı NVIDIA RTX 2000 serisi desteği, birçok yeni donanım desteği ve çok sayıda dosya sistemi yeniliklerini içeriyor. 

Linux Kernel 5.7 Haziran Ayında Gelecek 

Torvalds’ın yaptığı açıklamaya göre yeni Linux Kernel sürümünün üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Corona virüsü nedeniyle mühendislerin evden yürüttükleri çalışmalar ve meydana gelen yenilikler doğrultusunda yeni sürümün haziran ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.  

Enes Bey

Android ve mobil dünya ile ilgilenen 20 yaşında bir blogger :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir