Facebook için Messenger Lite Çıktı

Facebook için Messenger Lite Çıktı

Öncelikle düşük özellikli telefonların yaygın olduğu ülkelerde (Kenya, Malezya, Sri Lanka, Tunus ve Venezuela) kullanıma sunulan Messenger Lite henüz Türkiye için indirilebilir durumda değil. Ama endişelenmeyin yazının sonunda nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.

Facebook’un uygulamaları gerçekten Android sistemini aşırı derece zorluyor. Facebook ve Messenger uygulaması kullanılmaya zorlanıyor fakat hala stabil bir uygulama yapılabilmiş değil. Bu sebepten dolayı düşük özellikteki Android cihazlar bu uygulamaları çalıştırmakta zorlanıyor. Facebook daha stabil bir uygulama yapmak yerine düşük özelliğe sahip cihazlardan çoğu önemli özelliği kısıtlayarak Lite versiyonlar çıkarıyor. Basit bir uygulama olmasına rağmen cihaz depolamasında 300 Mb’tan fazla yer kaplıyor ve sürekli çalıştığı için ram ve işlemciyi sürekli kullanıyor.

Bu sebepten dolayı Facebook’un daha hafif bir uygulama yapması gerekiyor. Açıkçası ben eski telefonumda Facebook kullanamıyordum. Çünkü açılmıyordu. Facebook Lite çok kullanışsız olduğu için tarayıcıdan girmek zorunda kalıyordum. Yeni telefonumda ram düşük olduğu için takılmalar vs yaşıyorum. Facebook umarım bir gün daha stabil yapmayı bilen birilerini bulup uygulamasını tamamen yeniler. Sürekli kullanılan bir uygulamanın bu denli ağır olmaması gerekiyor. Ayrıca bu yazıyı 12 Aralık 2016 tarihinde tekrardan düzenliyorum. Yani aradan 2 ay geçmesine rağmen hala Messenger Lite Türkiye için indirmeye sunulmadı. Bütün her şeyi hazır olmasına rağmen neden ülke kısıtlaması yapılıyor bilmiyorum ama bundan memnun değiliz Mark bey 🙂

Ben uygulamayı kurdum ve denedim. Eksiklerini ve avantajlarını sizin için listeliyorum.

Messenger ve Messenger Lite arasındaki farklılıklar;

Artılar;
Çok düşük ram ve hafıza kullanıyor.
Hiçbir takılma ve donma yaşatmıyor.
Çok az veri kullanıyor ve internet hızınız kötü olsa dahi mesajlaşmaya yansımıyor

Eksiler;
Messenger’da olan sohbet balonu yok.
Emoji ve Sticker gönderme butonu yok.

Bunlara rağmen çok rahat bir kullanıma sahip olan Messenger Lite uygulamasını aşağıdaki adımları kullanarak telefonunuza yükleyebilirsiniz.

  1. Öncelikle Telefon Ayarları>Güvenlik>Bilinmeyen Kaynaklar‘ı bulup etkinleştirelim.
  2. Buraya tıklayarak Messenger Lite dosyasını indirelim.
  3. İndirme tamamlanınca dosya yöneticinizden download klasöründeki Messenger Lite’ı bulup üstüne tıklayın.
  4. İleri diyerek kurulumu başlatın.
  5. Kurulum tamamlanınca ‘‘ butonuna tıklayın ve artık kullanabilirsiniz.

Enes Bey

Android ve mobil dünya ile ilgilenen 20 yaşında bir blogger :)

2 thoughts on “Facebook için Messenger Lite Çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir